close
تبلیغات در اینترنت
تاریخ و تمدن
loading...

ديارم دهدشت

تاریخ و تمدن

آثار تاريخي دهدشت را دريابيد/ روزنامه شرقمجموعه آثار تاريخي دهدشت در جنوب شهر دهدشت به وسعت 40-35 هكتار قرار دارد. اين شهر توسط «شاپور اول» پسر «اردشير اول» ساساني بنا شد كه به بلاد شاهپور معروف است. اوج رونق اين شهر باستاني در زمان سلجوقيان و نيز صفويان بود. «ناصرخسرو» شاعر و فيلسوف ايراني در سفر بازگشت خود به بلخ از اين شهر عبور مي كند. اين شهر حتي تا 200 سال پيش نيز شهر آبادي بود ولي به تدريج از رونق آن كاسته شده است.

    اين مجموعه تاريخي شامل حمام كهيار، آب انبار، كاروانسرا، مسجد جامع، مسجد مورك، بازار، تجارتخانه، امامزاده جابر و امامزاده پيرغازي (با گنبد سفيد و پلكاني مشخص ويژه بناهاي شرق ايران) است.

 البته آثار تاريخي دهدشت منحصر به آثار تاريخي شهر قديمي نيست، بلكه در اطراف دهدشت آثار تاريخي ديگري نيز وجود دارد، مانند قلعه چرام، قلعه ضرغام، قلعه رييسي، پل قلعه دختر، پل تمسيت، محوطه طوليان. دست كم چهار امامزاده در نزديكي اين شهر قرار دارد. ..ادامه دارد.

ادامه مطلب را بخوانید

قاسم خشت زر بازدید : 302 چهارشنبه 03 خرداد 1391 زمان : 20:28 نظرات ()

عمران شهر تاریخی دهدشت شتاب خواهد گرفت


عمران شهر تاریخی دهدشت شتاب خواهد گرفت


' علیرضا ایزدی' روز یكشنبه در گفت وگوباخبرنگارایرنا، اعتبارات اختصاص یافته برای طرحهای عمرانی وبازسازی بناهای بلادشاپور را هشت میلیارد ریال اعلام كرد وگفت: با شروع فصل كار روند مرمت وبهسازی بناهای این بافت سرعت بیشتری بخود خواهد گرفت.

وی تصریح كرد:برای بازسازی حمام تاریخی،كاروانسرا، بقعه ها و دو مسجد این شهر قدیمی كارهای خوبی صورت گرفته و طرحهای بهسازی و توسعه ای مناسبی نیز پیش بینی شده است.

وی گفت: مسجد چهل ستون این شهر قدیمی یكی از بناهای دارای سبك و معماری خاص است .

ایزدی ساماندهی راسته بازار بلاد شاهپور را یكی از طرحهای پیش بینی شده در این بافت دانست وافزود این راسته بازار به طول هزار متر روزگاری مركز تجاری پر رونقی بوده است.

وی از ساماندهی سردرب كاروانسرای این بنای قدیمی خبر داد وگفت: با تكمیل اقدامات پیش بینی شده و در حال انجام این كاروانسرا به مكانی فرهنگی برای افزایش جذب گردشگران تبدیل خواهد شد.

وی درخصوص محصور نبودن بناهای تاریخی شهر قدیمی دهدشت گفت: عملیات دیوار كشی ابن شهر به طول یك هزار و700متر در حال انجام است .

وی اعتباراین طرح را یك میلیاردو20میلیون ریال اعلام كرد وگفت: علاوه برحصاركشی این طرح مردم و مسوولان محلی نیز باید برای حفظ بناهای تاریخی بلاد شاهپور بیش از پیش با این سازمان همكاری كنند.

ایزدی تصریح كرد: بناهای تاریخی نماد مدنیت،فرهنگ وتمدن هر منطقه هستند و از این روز حفظ و نگهداری این آثار وظیفه ای ملی وهمگانی است.

شهر تاریخی دهدشت یكی از بناهای قدیمی مربوط به دوره صفویه است و حدود40تا 50 هكتار وسعت دارد.

قاسم خشت زر بازدید : 182 سه شنبه 23 اسفند 1390 زمان : 1:8 نظرات ()

بافت تاريخي دهدشت نيازمند محافظت و مرمت اصولي است


روز نامه شرق

بلادشاپور اماج تخریب و تغییر

در فروردين ماه سال 1385 استان كهگيلويه و بويراحمد ميزبان اولين سفر هيات دولت به اين استان بود. در جلسه هيات دولت در روز هفتم فروردين كه در ياسوج مركز استان برگزار شد، هيات وزيران سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري را موظف كرد از محل اعتبارات خود به منظور تملك و جابه‌جايي ساختمان‌هاي مسكوني واقع در بافت تاريخي شهر دهدشت، مبلغ 20 ميليارد ريال اعتبار به ترتيب 10 ميليارد ريال از سوي وزارت مسكن و شهرسازي، پنج ميليارد ريال از سوي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و پنج ميليارد ريال اعتبارات استاني اختصاص دهد. اين خبر در همان روزهاي ابتدايي انتشار اميدهاي بسياري را براي دوستداران ميراث فرهنگي و بافت تاريخي بلادشاپور دهدشت زنده كرد چرا كه خانه‌ها و آغل گوسفندان بسياري از ساكنان اين شهر در دل بافت و خانه‌هاي تاريخي آن واقع است؛ با اين حال با وجود گذشت پنج سال از آن تاريخ هنوز بخش زيادي از املاك تاريخي تصرف شده واقع در اين بافت آزاد‌سازي نشده، به گونه‌اي كه «رحيم دادي‌نژاد»، معاون حفظ و احياي اداره كل ميراث فرهنگي اين استان از تملك تنها نصف املاك واقع در بافت تاريخي خبر مي‌دهد. «دادي‌نژاد» به خبرگزاري ميراث در اين رابطه گفته است: «بخشي از اعتبار دوميليارد‌توماني سفر اول هيات دولت به استان جذب شد و در حدود 50 درصد املاك واقع در محدوده بافت خريداري شده ‌است. بخش ديگر هم در حال برنامه‌ريزي بوده و منتظر دريافت بودجه‌هاي لازم هستيم.»
علاوه‌بر اين مسوولان ميراث فرهنگي استان كهگيلويه‌وبويراحمد، بخشي از اعتبار دوميليارد توماني سفر اول هيات دولت براي حفاظت از بافت تاريخي بلادشاپور در شهر دهدشت را.....

ادامه مطلب را بخوانید

قاسم خشت زر بازدید : 183 سه شنبه 9 اسفند 1390 زمان : 14:29 نظرات ()

احداث موزه مردم‌شناسی در بافت قدیمی دهدشتعلیرضا ایزدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یاسوج از احداث موزه مردم‌شناسی شهر دهدشت در مجاورت کاروان‌سرای تاریخی این شهر خبر داد.
مدیرکل میراث ‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با اعلام این خبر افزود: عملیات اجرایی ساخت این موزه به احتمال زیاد از ابتدای سال آینده آغاز خواهد شد.
ایزدی گفت: تا پایان سال جاری مرمت کاروان‌سرای بافت تاریخی شهر دهدشت به پایان خواهد رسید و پس از آن عملیات اجرایی ساخت موزه مردم‌شناسی این شهر آغاز می‌شود.
وی در خصوص مرمت بافت تاریخی شهر دهدشت یادآور شد: احداث بازارچه صنایع دستی، سفره خانه سنتی و موزه مردم‌شناسی از مهم‌ترین اقداماتی است که بعد از به پایان رسیدن عملیات مرمت بافت تاریخی شهر دهدشت انجام می‌شود.
وی با اشاره به مساحت موزه مردم‌شناسی خاطرنشان کرد: 120 متر مربع فضای مفید برای احداث این موزه در نظر گرفته شده است.

قاسم خشت زر بازدید : 162 سه شنبه 27 دي 1390 زمان : 14:51 نظرات ()

مهجوریت بازار تاریخی جنوب

تمدن كهن ایران زمین وارث معماری خاصی است كه هر بخشی از آن پیشینه ی مدنیت و هنرمعماری این سرزمین را می رساند، ازاین روبافت قدیم شهر دهدشت بازگو كننده بخشی از این هنر كهن است.

به گزارش خبرنگار ایرنا،اگر چه روزگار زیادی از این شهر تاریخی كه روزی مركزتجاری جنوب كشور بوده است می گذرد،اما هنوز آثار برجای مانده از بناهای این شهر با داشتن بازاری به طول یك كیلومتر بیانگر رونق و عظمت این شهر درآن روزگاربوده است.

مجموعه تاریخی بافت قدیم شهر دهدشت اگر چه با ایجاد شهر جدید بخشی از آثار آن تخریب شد اما همچنان به عنوان یكی از آثار تاریخی مهجور مانده نیازمند سرمایه گذاری و نوسازی بیش از پیش است.

براساس بررسی های انجام گرفته این بافت دارای قدمت اسلامی بوده و اوج شهرت آن در دوره صفویه است و در دوره های بعدی و با توجه به اینكه یكی از شهرهای مهم تجاری، مذهبی جنوب كشور بوده از رونق خوبی برخوردار بود كه در اواخر قاجار خالی از سكنه و متروكه شده است.

برای خواندن متن کامل ادامه مطلب را کلیک کنید...

 

قاسم خشت زر بازدید : 371 شنبه 5 آذر 1390 زمان : 20:11 نظرات ()

دهدشت شهری از سنگ

امروز، كسي در اين شهر زندگي نمي كند. برج و باروي شهر خالي از سايه هاي نگهبان است و سكوت تنها حاكم مطلق. اين جاشهر دهدشت است. شهري به جا مانده از تاريخ ايران. شهر دهدشت كه يكي از شهرهاي قديمي و به جا مانده از تاريخ روزهاي بازسازي و احيا را مي گذراند. لحظه هاي بازگشت حيات به ويرانه هاي شهر. شهرستان كهكيلويه به مركزيت شهر دهدشت واقع در استان كهكيلويه و بويراحمد در جنوب غربي ايران قرار دارد. اين شهر تاريخي داراي دو بافت شهري قديم و جديد است. برج و بارويي اطراف بافت قديم شهر دهدشت را فرا گرفته كه به همراه عوارض طبيعي ديواره دفاعي شهر را تكميل كرده است. گسترش شهر از شرق به غرب است و مانند همه بافت هاي تاريخي شامل يك راسته بازار و چندين بناي عام المنفعه است. بازار اين شهر تاريخي از محل ارگ شروع و به دروازه غربي شهر ختم مي شود. محوريت بازار در اين شهر گوياي آن است كه روزگار پر رونق اقتصادي را پشت سر گذاشته است.

برای خواندن کامل مقاله ادامه مطلب را بخوانید 

قاسم خشت زر بازدید : 396 چهارشنبه 2 آذر 1390 زمان : 1:34 نظرات ()
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
شهر من دهدشت( نگین سبز جنوب) یکی از شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد می‌باشد. این شهر در قسمت گرمسیری استان واقع شده‌است
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 73
 • کل نظرات : 104
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 31
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 3
 • بازدید امروز : 9
 • باردید دیروز : 67
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 80
 • بازدید ماه : 162
 • بازدید سال : 162
 • بازدید کلی : 88,023