close
تبلیغات در اینترنت
تاریخ دهدشت(بلاد شاپور)
loading...

ديارم دهدشت

تاریخ دهدشت(بلاد شاپور)

آثار تاريخي دهدشت را دريابيد/ روزنامه شرقمجموعه آثار تاريخي دهدشت در جنوب شهر دهدشت به وسعت 40-35 هكتار قرار دارد. اين شهر توسط «شاپور اول» پسر «اردشير اول» ساساني بنا شد كه به بلاد شاهپور معروف است. اوج رونق اين شهر باستاني در زمان سلجوقيان و نيز صفويان بود. «ناصرخسرو» شاعر و فيلسوف ايراني در سفر بازگشت خود به بلخ از اين شهر عبور مي كند. اين شهر حتي تا 200 سال پيش نيز شهر آبادي بود ولي به تدريج از رونق آن كاسته شده است.

    اين مجموعه تاريخي شامل حمام كهيار، آب انبار، كاروانسرا، مسجد جامع، مسجد مورك، بازار، تجارتخانه، امامزاده جابر و امامزاده پيرغازي (با گنبد سفيد و پلكاني مشخص ويژه بناهاي شرق ايران) است.

 البته آثار تاريخي دهدشت منحصر به آثار تاريخي شهر قديمي نيست، بلكه در اطراف دهدشت آثار تاريخي ديگري نيز وجود دارد، مانند قلعه چرام، قلعه ضرغام، قلعه رييسي، پل قلعه دختر، پل تمسيت، محوطه طوليان. دست كم چهار امامزاده در نزديكي اين شهر قرار دارد. ..ادامه دارد.

ادامه مطلب را بخوانید

قاسم خشت زر بازدید : 302 چهارشنبه 03 خرداد 1391 زمان : 20:28 نظرات ()

عمران شهر تاریخی دهدشت شتاب خواهد گرفت


عمران شهر تاریخی دهدشت شتاب خواهد گرفت


' علیرضا ایزدی' روز یكشنبه در گفت وگوباخبرنگارایرنا، اعتبارات اختصاص یافته برای طرحهای عمرانی وبازسازی بناهای بلادشاپور را هشت میلیارد ریال اعلام كرد وگفت: با شروع فصل كار روند مرمت وبهسازی بناهای این بافت سرعت بیشتری بخود خواهد گرفت.

وی تصریح كرد:برای بازسازی حمام تاریخی،كاروانسرا، بقعه ها و دو مسجد این شهر قدیمی كارهای خوبی صورت گرفته و طرحهای بهسازی و توسعه ای مناسبی نیز پیش بینی شده است.

وی گفت: مسجد چهل ستون این شهر قدیمی یكی از بناهای دارای سبك و معماری خاص است .

ایزدی ساماندهی راسته بازار بلاد شاهپور را یكی از طرحهای پیش بینی شده در این بافت دانست وافزود این راسته بازار به طول هزار متر روزگاری مركز تجاری پر رونقی بوده است.

وی از ساماندهی سردرب كاروانسرای این بنای قدیمی خبر داد وگفت: با تكمیل اقدامات پیش بینی شده و در حال انجام این كاروانسرا به مكانی فرهنگی برای افزایش جذب گردشگران تبدیل خواهد شد.

وی درخصوص محصور نبودن بناهای تاریخی شهر قدیمی دهدشت گفت: عملیات دیوار كشی ابن شهر به طول یك هزار و700متر در حال انجام است .

وی اعتباراین طرح را یك میلیاردو20میلیون ریال اعلام كرد وگفت: علاوه برحصاركشی این طرح مردم و مسوولان محلی نیز باید برای حفظ بناهای تاریخی بلاد شاهپور بیش از پیش با این سازمان همكاری كنند.

ایزدی تصریح كرد: بناهای تاریخی نماد مدنیت،فرهنگ وتمدن هر منطقه هستند و از این روز حفظ و نگهداری این آثار وظیفه ای ملی وهمگانی است.

شهر تاریخی دهدشت یكی از بناهای قدیمی مربوط به دوره صفویه است و حدود40تا 50 هكتار وسعت دارد.

قاسم خشت زر بازدید : 182 سه شنبه 23 اسفند 1390 زمان : 1:8 نظرات ()

بافت تاريخي دهدشت نيازمند محافظت و مرمت اصولي است


روز نامه شرق

بلادشاپور اماج تخریب و تغییر

در فروردين ماه سال 1385 استان كهگيلويه و بويراحمد ميزبان اولين سفر هيات دولت به اين استان بود. در جلسه هيات دولت در روز هفتم فروردين كه در ياسوج مركز استان برگزار شد، هيات وزيران سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري را موظف كرد از محل اعتبارات خود به منظور تملك و جابه‌جايي ساختمان‌هاي مسكوني واقع در بافت تاريخي شهر دهدشت، مبلغ 20 ميليارد ريال اعتبار به ترتيب 10 ميليارد ريال از سوي وزارت مسكن و شهرسازي، پنج ميليارد ريال از سوي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و پنج ميليارد ريال اعتبارات استاني اختصاص دهد. اين خبر در همان روزهاي ابتدايي انتشار اميدهاي بسياري را براي دوستداران ميراث فرهنگي و بافت تاريخي بلادشاپور دهدشت زنده كرد چرا كه خانه‌ها و آغل گوسفندان بسياري از ساكنان اين شهر در دل بافت و خانه‌هاي تاريخي آن واقع است؛ با اين حال با وجود گذشت پنج سال از آن تاريخ هنوز بخش زيادي از املاك تاريخي تصرف شده واقع در اين بافت آزاد‌سازي نشده، به گونه‌اي كه «رحيم دادي‌نژاد»، معاون حفظ و احياي اداره كل ميراث فرهنگي اين استان از تملك تنها نصف املاك واقع در بافت تاريخي خبر مي‌دهد. «دادي‌نژاد» به خبرگزاري ميراث در اين رابطه گفته است: «بخشي از اعتبار دوميليارد‌توماني سفر اول هيات دولت به استان جذب شد و در حدود 50 درصد املاك واقع در محدوده بافت خريداري شده ‌است. بخش ديگر هم در حال برنامه‌ريزي بوده و منتظر دريافت بودجه‌هاي لازم هستيم.»
علاوه‌بر اين مسوولان ميراث فرهنگي استان كهگيلويه‌وبويراحمد، بخشي از اعتبار دوميليارد توماني سفر اول هيات دولت براي حفاظت از بافت تاريخي بلادشاپور در شهر دهدشت را.....

ادامه مطلب را بخوانید

قاسم خشت زر بازدید : 182 سه شنبه 9 اسفند 1390 زمان : 14:29 نظرات ()

احداث موزه مردم‌شناسی در بافت قدیمی دهدشتعلیرضا ایزدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یاسوج از احداث موزه مردم‌شناسی شهر دهدشت در مجاورت کاروان‌سرای تاریخی این شهر خبر داد.
مدیرکل میراث ‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با اعلام این خبر افزود: عملیات اجرایی ساخت این موزه به احتمال زیاد از ابتدای سال آینده آغاز خواهد شد.
ایزدی گفت: تا پایان سال جاری مرمت کاروان‌سرای بافت تاریخی شهر دهدشت به پایان خواهد رسید و پس از آن عملیات اجرایی ساخت موزه مردم‌شناسی این شهر آغاز می‌شود.
وی در خصوص مرمت بافت تاریخی شهر دهدشت یادآور شد: احداث بازارچه صنایع دستی، سفره خانه سنتی و موزه مردم‌شناسی از مهم‌ترین اقداماتی است که بعد از به پایان رسیدن عملیات مرمت بافت تاریخی شهر دهدشت انجام می‌شود.
وی با اشاره به مساحت موزه مردم‌شناسی خاطرنشان کرد: 120 متر مربع فضای مفید برای احداث این موزه در نظر گرفته شده است.

قاسم خشت زر بازدید : 161 سه شنبه 27 دي 1390 زمان : 14:51 نظرات ()

مهجوریت بازار تاریخی جنوب

تمدن كهن ایران زمین وارث معماری خاصی است كه هر بخشی از آن پیشینه ی مدنیت و هنرمعماری این سرزمین را می رساند، ازاین روبافت قدیم شهر دهدشت بازگو كننده بخشی از این هنر كهن است.

به گزارش خبرنگار ایرنا،اگر چه روزگار زیادی از این شهر تاریخی كه روزی مركزتجاری جنوب كشور بوده است می گذرد،اما هنوز آثار برجای مانده از بناهای این شهر با داشتن بازاری به طول یك كیلومتر بیانگر رونق و عظمت این شهر درآن روزگاربوده است.

مجموعه تاریخی بافت قدیم شهر دهدشت اگر چه با ایجاد شهر جدید بخشی از آثار آن تخریب شد اما همچنان به عنوان یكی از آثار تاریخی مهجور مانده نیازمند سرمایه گذاری و نوسازی بیش از پیش است.

براساس بررسی های انجام گرفته این بافت دارای قدمت اسلامی بوده و اوج شهرت آن در دوره صفویه است و در دوره های بعدی و با توجه به اینكه یكی از شهرهای مهم تجاری، مذهبی جنوب كشور بوده از رونق خوبی برخوردار بود كه در اواخر قاجار خالی از سكنه و متروكه شده است.

برای خواندن متن کامل ادامه مطلب را کلیک کنید...

 

قاسم خشت زر بازدید : 371 شنبه 5 آذر 1390 زمان : 20:11 نظرات ()

دهدشت شهری از سنگ

امروز، كسي در اين شهر زندگي نمي كند. برج و باروي شهر خالي از سايه هاي نگهبان است و سكوت تنها حاكم مطلق. اين جاشهر دهدشت است. شهري به جا مانده از تاريخ ايران. شهر دهدشت كه يكي از شهرهاي قديمي و به جا مانده از تاريخ روزهاي بازسازي و احيا را مي گذراند. لحظه هاي بازگشت حيات به ويرانه هاي شهر. شهرستان كهكيلويه به مركزيت شهر دهدشت واقع در استان كهكيلويه و بويراحمد در جنوب غربي ايران قرار دارد. اين شهر تاريخي داراي دو بافت شهري قديم و جديد است. برج و بارويي اطراف بافت قديم شهر دهدشت را فرا گرفته كه به همراه عوارض طبيعي ديواره دفاعي شهر را تكميل كرده است. گسترش شهر از شرق به غرب است و مانند همه بافت هاي تاريخي شامل يك راسته بازار و چندين بناي عام المنفعه است. بازار اين شهر تاريخي از محل ارگ شروع و به دروازه غربي شهر ختم مي شود. محوريت بازار در اين شهر گوياي آن است كه روزگار پر رونق اقتصادي را پشت سر گذاشته است.

برای خواندن کامل مقاله ادامه مطلب را بخوانید 

قاسم خشت زر بازدید : 395 چهارشنبه 2 آذر 1390 زمان : 1:34 نظرات ()

باد آورده را باد میبرد(مجسمه آریوبرزن)

چند روزی میشه بحث هایی پیرامون مجسمه آریو برزن در شهر یاسوج به گوش میرسه.به گواهی تاریخ محل دفاع آریو برزن در برابر اسکندر مقدونی در تنگ تکاب در حد فاصل دهدشت و بهبهان بوده و اگه قراره جایی مجسمه ای از این سردار بزرگ بزارن باید در شهر های دهدشت و بهبهان باشه.متاسفانه یاسوج ها دست به تحریف تاریخ زده و از هر کاری برای شهرت و دست و پا کردن نامی برای خود دریغ نمی کنند.طوری که میدانی که به نام شهدا بوده به یک باره با ساخت مجسمه آریو برزن"،نام میدان را به آریوبرزن تغییر می دهند.این کار جز توهین به جایگاه شهدا و جعل تاریخ و تاریخ سازی معنی و مفهومی ندارد.سرزمین آریوبرزن  جایی جز دهدشت و بهبهان نیست یاسوجی ها بهتر است برای تمدن سازی  از شخصیت دیگر بلاد ... از پتانسیل های  خود مانند کوه دنا ،بز کوهی،آبشار،حیاط وحش،برف و...مایه بگذارند.... باید زود تر مجسمه آریو برزن از یاسوج برداشته شود.

 

قاسم خشت زر بازدید : 286 جمعه 17 تير 1390 زمان : 14:30 نظرات ()

آریو برزن سردار هخامنشی

 برپايه يادداشتهاي روزانه "كاليستنسCallisthenes " مورخ رسمي اسكندر، 12 اوت سال 330 پيش از ميلاد، نيروهاي اين فاتح مقدوني در پيشروي به سوي "پرسپوليس" پايتخت آن زمان ايران، در يك منطقه كوهستاني صعب العبور (دربند پارس، تكاب در كهگيلويه) با يك هنگ ارتش ايران (1000 تا 1200 نفر) به فرماندهي ژنرال «آريو برزن Ario Barzan » رو به رو و متوقف شدند و اين هنگ چندين روز مانع ادامه پيشروي ارتش دهها هزار نفري اسكندر شده بود كه مصر، بابل و شوش را قبلا تصرف و در سه جنگ، داريوش سوم را شكست و فراري داده بود. سرانجام اين هنگ با محاصره كوهها و حمله به افراد آن از ارتفاعات بالاتر از پاي درآمد و فرمانده دلير آن نيز برخاك افتاد.
     مورخ اسكندر نوشته است كه اگر چنين مقاومتي در گاوگاملاGaugamela (كردستان كنوني عراق) در برابر ما صورت گرفته بود، شكست مان قطعي بود. در "گاوگاملا" با خروج غير منتظره داريوش سوم از صحنه، واحدهاي ارتش ايران نيز كه درحال پيروز شدن بر ما بودند ؛ در پي او دست به عقب نشيني زدند و ما پيروز شديم. داريوش سوم در جهت شمال شرقي ايران فرار كرده بود و « آريو برزن » در ارتفاعات جنوب ايران و در مسير پرسپوليس به ايستادگي ادامه مي داد.
   دلاوري هاي ژنرال آريو برزن، يكي از فصول تحسين برانگيز تاريخ وطن ما را تشكيل مي دهد و نمونه اي از جان گذشتگي ايراني در راه ميهن را منعكس مي كند.
    آريو برزن و مردانش 90 سال پس از ايستادگي لئونيداس در برابر ارتش خشايارشا در ترموپيل، كه آن هم در ماه اوت روي داد مقاومت خود را به همان گونه در برابر اسكندر آغاز كرده بودند. اما ميان مقاومت لئونيداس و آخرين ايستادگي «آريو برزن» در اين است؛ كه يونانيان در ترموپيل، در محل برزمين افتادن لئونيداس، يك پارك و بناي ياد بود ساخته و مجسمه او را برپا داشته و آخرين سخنانش را بر سنگ حك كرده اند تا از او سپاسگزاري شده باشد، ولي از «آريو برزن» ما جز چند سطر ترجمه از منابع ديگران اثري در دست نيست.چرا؟. اگر به فهرست درآمدهاي توريستي يونان بنگريم خواهيم ديد كه بازديد از بناي ياد بود و گرفتن عكس در كنار مجسمه لئونيداس براي يونان هرسال ميليونها دلار درآمد گردشگري داشته است. همه گردشگران ترموپيل اين آخرين پيام لئونيداس را با خود به كشورهايشان مي برند: اي رهگذر، به مردم لاكوني ( اسپارت ) بگو كه ما در اينجا به خون خفته ايم تا وفاداريمان را به قوانين ميهن ثابت كرده باشيم( قانون اسپارت عقب نشيني سرباز را اجازه نمي داد). لئونيداس پادشاه اسپارتي ها بود كه در اوت سال 480 پيش از ميلاد، دفاع از تنگه ترموپيل در برابر حمله ارتش ايران به خاك يونان را برعهده گرفته بود.

 

 

 

قاسم خشت زر بازدید : 443 دوشنبه 12 ارديبهشت 1390 زمان : 15:55 نظرات ()

دهدشت نمونه‌اي از معماری و شهرسازی صفویه

دهدشت نمونه‌اي از معماری و شهرسازی صفویه دکتر محمود دهقانی – استرالیا وقتی برای پژوهش در راستای تاریخ معماری پرآوازه‌ي دوره‌ي صفویه از طرف دانش‌گاه تکنولوژی سیدنی استرالیا به ایران سفر کردم، سعی‌ام بر این شد تا پيش از هر چیز از نخستين پایتخت آن دودمان، تبریز، دیدن کنم. پس از تبریز به دومین پایتخت صفوی‌ها، قزوین، رفتم. هدفم از این تقسیم‌بندی این بود تا با آشنا شدن به آغاز کار شهرسازی آن دودمان، در تبریز و قزوین، به دیدار ساختمان‌‌ها و نقش‌ونگاره‌هاي فیروزه‌ای سومین پایتخت صفویه، اصفهان، بروم. با اندوختن توشه از ریشه‌ي ذوق و سلیقه‌ي معماران آن دوران، پس از آن به مازندران سفر کردم. شهرهای قزوین، اصفهان، بهشهر، تبریز، کرمان و شیراز از شهرهايی بودند که در سفر پنج‌ماهه‌ي من برای پژوهش گنجانده شده بودند هر چند در تهران نیز دوستان فقید، شادروانان دکتر پرویز ورجاوند و دکتر باقر آیت‌الله‌زاده‌ی شیرازی، به من کمک‌ها و راهنمايی‌هاي شایسته‌اي کردند. در نظر داشتم اطلاعاتی مکتوب از شهرستان دهدشت در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز به دست بیاورم ولی آگاه شدم که کارهای پژوهشی عمیق، به‌ویژه در گستره‌ي تاریخ معماری، در شهرهای کوچکی چون دهدشت صورت نگرفته است. در اين مورد خاص، تنها تاريخ‌نويس و جهانگرد اروپايی‌اي هم که صحبتی به میان آورده «هانس گاوبه» است که تهیه‌ي کتاب‌هایش در خارج آسان‌تر از خود دهدشت است.1 هانس گاوبه، ضمن مطالعه‌ي آثار پيشينيان از جمله احسن التقاسیم مقدسی، برای پژوهش درباره‌ي شهرسازي به دهدشت سفر کرده است. هر چند استو کلر، بل، استین و هاریسن هم دهدشت را توصیف کرده‌اند، اما در تحقیقات آن‌ها چندان به ساختمان‌هاي شهر اشاره نشده که چه کسی آن‌ها را ساخته است. ولی هانس گاوبه مي‌نویسد: «این را باید تنها نمونه‌ي معماری و شهرسازی دوران صفویه دانست». ناگزیر، با برادرزاده‌‌ها‌ي دانش‌جوی خیلی جوان رشته‌ي معماری دانشگاه خورموج بوشهر، ابزار کار و دوربین‌هاي فیلم‌برداری را برداشتیم و در قلب تابستان با ماشین از طریق بوشهر و با پشت سر گذاشتن مسافتی حوصله‌سوز به دهدشت رسیدیم تا از نزدیک به ساختار شهر، و به‌ویژه ساختمان‌هاي مخروبه‌ي بازمانده از گذشته، نظری بیندازیم و من در آن مورد مطالبی بنویسم که آیا معماری و شهرسازی بافت قدیم دهدشت بازمانده از دوران صفویه است یا دودمانی دیگر. با تکه‌هايی از تنبوش و سرامیک‌هاي دهدشت به‌ویژه قطعه‌اي از لوله‌ي آب حمام و بردن آن‌‌ها به مازندران، و مقایسه با لوله‌هاي حوضچه‌هاي ساختمان چشمه‌عمارت صفوی در بهشهر، شواهد و قرينه‌هاي بافت قدیم دهدشت نشان از طعم و بوی معماری صفوی مي‌داد هر چند که احتمالا در دوران‌هاي دیگر نیز تعمیر و مرمت و شاید گسترش داده شده باشد. در گرمای بیش از ۴۱ درجه‌ي دهدشت با نعمت کولر گازی، در اوقات استراحت، بر ما سخت نمي‌گذشت و در نشستي که از طرف مسؤولی در دهدشت برای من و همراهان تدارک دیده بودند هم‌صحبت با چند تن از سرشناسان فرهیخته شدم که مشعلی در تاریکی هزاره‌‌ها بودند. در بحث با آن‌ها متوجه این حقیقت شدم که پا به جايی گذاشته‌ام که هر چند در دوره‌ي قاجار، پهلوی و متأسفانه در حال حاضر هم با كوتاهي‌ها و سختي‌هاي عدیده‌اي روبه‌روست ولی شهری تاریخی است که، مضاف بر بلاد شاپور بودن در دوران ساسانیان، در دوران صفویه نیز از اهمیت راهبردي ویژه‌اي برخوردار بوده است. وقتی از خیابان و کوچه‌ي امام‌زاده جابر به پایگاه میراث فرهنگی دهدشت پا گذاشتم با مسؤول پایگاه، آقای علیزاده، برخورد کردم که خود اصیل‌ترین سرچشمه‌ي محلی بود. و از این که انسانی شایسته را برای سرپرستی پایگاه انتخاب کرده بودند امیدوار شدم. هم‌کار ایشان، آقای عزیزی، نیز جوانی مستعد و عاشق فرهنگ و شهر و دیارش بود که داستان‌هاي زیبایش در مورد طایفه‌ي تاس‌احمدی و خواجه‌‌ها هنوز در یاد و خاطر من جا دارد که این خود نیز برای نویسندگان آن سامان مي‌تواند جرقه‌اي برای خلق یک رمان تاریخی باشد. آن‌ها وقتی دانستند من دوستِ هنرمند خوب آن سامان، شادروان حسین پناهی دژکوهی، هم بوده‌ام و با او در شیراز و تهران چند بار ديدار داشته‌ام با من و همراهان برخورد صمیمانه‌اي کردند که آن مهربانی‌‌ها از خاطر من تا ابد گم نمي‌شود.... برای خواندن کامل متن ادامه مطلب را کلیک کنید.

قاسم خشت زر بازدید : 528 دوشنبه 12 ارديبهشت 1390 زمان : 15:55 نظرات ()

تاریخچه مختصر بافت قدیم دهدشت

تاریخچه مختصر بافت قدیم دهدشت

مقاله ای از احسان محمدی از اهواز

دوران شكل گیری بافت قدیم :

بدرستی روشن نیست شهر دهدشت از چه زمانی پایه گذاری و تاسیس گردید. با این وجود منابع جغرافیای تاریخی از ناحیه به نام بلاد شاپور نام می برند. ابن بلخی ( قرن هشتم ه.ق) می نویسد: ناحیه بلاد شاپور بین فارس و خوزستان قرار داشته ، زمانی پر جمعیت بود . حمدا... مستوفی( قرن هشتم ه.ق) به این موضوع نیز اشاره دارد.

هاینس گاوبه ، مولف كتاب ارجان كهگیلویه می گوید: در نیمه دوم قرن ششم ه.ق لر بزرگ كه ناحیه حكومتی خود را به یك دولت شكوفایی بدل كرده بود كوه گیلویه را توسط سنقر سلغری ( 543-556 ه.ق ) بعنوان پادشاه خدماتی كه علیه شبانكارگان صورت گرفته بود به اتابك ابوطاهر ( 543-600 ه.ق) واگذار كرد. در آن زمان تا پایان دوران مغول ، ( جومه) مركز اصلی بلاد شاپور بود و جانشین دوره بعدی آن دهدشت بوده است. با توجه به گفته های فوق بایستی شروع پی ریزی شهر دهدشت را پس از دوران مغول و بعبارتی از اواخر تیموریان و پس از آن جستجو نمود و بافت قدیم دهدشت را منسوب به دوره صفوی دانست.

توصیف هر کدام از بناهای زیر  در ادامه مطلب ...

امامزاده معصوم:....

كاروانسرا:....

مسجد جامع بافت تاریخی:....

مسجد مورك:....

امامزاده پیر غازی ( جعفر ):....

امامزاده ابراهیم:...

حمام كهیار:....برای دیدن متن کامل ادامه مطلب را بخوانید...

 

قاسم خشت زر بازدید : 555 دوشنبه 12 ارديبهشت 1390 زمان : 15:54 نظرات ()
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
شهر من دهدشت( نگین سبز جنوب) یکی از شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد می‌باشد. این شهر در قسمت گرمسیری استان واقع شده‌است
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 73
 • کل نظرات : 104
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 31
 • آی پی امروز : 3
 • آی پی دیروز : 0
 • بازدید امروز : 13
 • باردید دیروز : 1
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 17
 • بازدید ماه : 99
 • بازدید سال : 99
 • بازدید کلی : 87,960