close
تبلیغات در اینترنت
اخبار دهدشت
loading...

ديارم دهدشت

اخبار دهدشت

مستند هفت گنبد در کهگیلویه و بویراحمد ساخته می‌شود


خبرگزاری فارس: مستندساز مطرح کهگیلویه و بویراحمدی از ساخت مستند هفت گنبد با موضوع بافت قدیم دهدشت در این استان به همت حوزه هنری خبر داد.


سیدمحمد سلیمی‌راد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کهگیلویه با اعلام خبر ساخت مستند هفت گنبد در بافت قدیم دهدشت اظهار داشت: 30 درصد از تصویربرداری کار در محل شهر قدیم انجام شده و امیدواریم طی هفته‌های آینده کار را به اتمام برسانیم.


این کارگردان جوان خاطرنشان کرد: در این مستند که به تهیه‌کنندگی حوزه هنری تهران و همکاری حوزه هنری استان انجام می‌شود از وجود اساتیدی چون عطا طاهری، غفاری و فریدون داوری بهره‌مند خواهیم شد.

سلیمی‌راد هدف از ساخت این مستند را معرفی آثار و بناهای تاریخی استان به خصوص بلادشاپور و بافت‌های تاریخی مرتبط با آن دانست.

وی ابراز داشت: برخی به غلط تصور می‌کنند که آثار تاریخی تنها محدود به علم باستان‌شناسی می‌شوند در صورتی که بناها و محوطه‌های تاریخی با استفاده از علوم مختلف می‌توانند رشد کنند.

سلیمی‌راد عنوان کرد: امیدواریم با ساخت این مستند و مستند‌هایی از این دست گوشه‌ای از عظمت تاریخ و معماری کهن دیارمان را به دید عموم بگذاریم.

وی تصریح کرد: بـر اساس نوشته‌های تاریخی، این ناحیه در گذشته بلادشاپور نام داشت که توسط شاپور اول ساسانی فرزند اردشیر اول بنا نهاده شده است.

این کارگردان جوان هم‌استانی با بیان اینکه اثر تاریخی بلادشاپور آن‌چنان که باید شناسانده نشده، اذعان کرد: این اثر تاریخی از لحاظ معماری و بافت شهری در کشور کم‌نظیر می‌باشد.

سلیمی‌راد با بیان اینکه فیلم مستند در کشور به تبع آن در استان ما جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده، اضافه کرد: مسئولین استان باید از کارهای مستند استقبال و حمایت بیشتری کنند تا ما شاهد شکوفا شدن استعدادهای شگرف و ناب جوانان هم‌استانی باشیم.

انتهای پیام/ی20/چ

منبع خبرگزاری فارس

قاسم خشت زر بازدید : 220 پنجشنبه 11 خرداد 1391 زمان : 8:36 نظرات ()

تله فیلم "نزل" در کهگیلویه و بویراحمد ساخته می‌شود


به کارگردانی مستندساز دهدشتی
خبرگزاری فارس: تله فیلم
تله فیلم "نزل" در کهگیلویه و بویراحمد
ساخته می‌شود

خبرگزاری فارس: تله فیلم "نزل" به کارگردانی سید

محمد سلیمی‌راد در استان کهگیلویه و بویراحمد

ساخته می‌شود.
سید محمد سلیمی‌راد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کهگیلویه اظهار کرد: کار جدیدی در قالب تله فیلم به عنوان "نزل" تا تابستان 92 در دهدشت ساخته می‌شود.

این کارگردان جوان دهدشتی با بیان اینکه بازنویسی فیلمنامه آغاز شده است، تصریح کرد: در حال حاضر مشغول انتخاب لوکیشن‌های فیلم هستیم که مسلما در طبیعت بکر استان کهگیلویه و بویراحمد می‌باشد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: سعی می‌شود همچون کارهای قبل از بازیگران بومی استان استفاده شود.

سلیمی‌راد عنوان کرد: هنوز هیچ اسپانسر یا سرمایه گذاری برای این فیلم اعلام آمادگی نکرده و تنها سد راه ما برای تولید این اثر مشکل مالی است.

کارگردان فیلم موفق عقد آسمونی ادامه داد: "نزل" گودال بزرگ و عمیقی است که در زیر زمین به شکل غار واقع شده است که در گذشته روستاهای اطراف به خاطر نبودن جا در این منطقه فوتبال بازی می‌کردند.

سلیمی‌راد افزود: این مکان در نزدیکی بخش سرفاریاب واقع شده است.

تندیس و لوح افتخار بهترین فیلم مستند به خاطر فیلم "عقد آسمونی" در جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان،

 تندیس و لوح افتخار بهترین فیلم مستند به خاطر فیلم عقد آسمونی در دومین جشنواره فیلم کوتاه دانشجویی بوشهر، تندیس و لوح افتخار بهترین فیلم داستانی به خاطر فیلم آن سوی مجنون در جشنواره استانی فیلم و عکس ایثار، تندیس و لوح افتخار بهترین فیلم کوتاه به خاطر فیلم عقد آسمونی در جشنواره استانی فارس بخشی از افتخارات سلیمی‌راد است.

منبع خبرگزاری فارسقاسم خشت زر بازدید : 198 چهارشنبه 13 ارديبهشت 1391 زمان : 9:50 نظرات ()

بافت تاريخي دهدشت نيازمند محافظت و مرمت اصولي است


روز نامه شرق

بلادشاپور اماج تخریب و تغییر

در فروردين ماه سال 1385 استان كهگيلويه و بويراحمد ميزبان اولين سفر هيات دولت به اين استان بود. در جلسه هيات دولت در روز هفتم فروردين كه در ياسوج مركز استان برگزار شد، هيات وزيران سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري را موظف كرد از محل اعتبارات خود به منظور تملك و جابه‌جايي ساختمان‌هاي مسكوني واقع در بافت تاريخي شهر دهدشت، مبلغ 20 ميليارد ريال اعتبار به ترتيب 10 ميليارد ريال از سوي وزارت مسكن و شهرسازي، پنج ميليارد ريال از سوي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و پنج ميليارد ريال اعتبارات استاني اختصاص دهد. اين خبر در همان روزهاي ابتدايي انتشار اميدهاي بسياري را براي دوستداران ميراث فرهنگي و بافت تاريخي بلادشاپور دهدشت زنده كرد چرا كه خانه‌ها و آغل گوسفندان بسياري از ساكنان اين شهر در دل بافت و خانه‌هاي تاريخي آن واقع است؛ با اين حال با وجود گذشت پنج سال از آن تاريخ هنوز بخش زيادي از املاك تاريخي تصرف شده واقع در اين بافت آزاد‌سازي نشده، به گونه‌اي كه «رحيم دادي‌نژاد»، معاون حفظ و احياي اداره كل ميراث فرهنگي اين استان از تملك تنها نصف املاك واقع در بافت تاريخي خبر مي‌دهد. «دادي‌نژاد» به خبرگزاري ميراث در اين رابطه گفته است: «بخشي از اعتبار دوميليارد‌توماني سفر اول هيات دولت به استان جذب شد و در حدود 50 درصد املاك واقع در محدوده بافت خريداري شده ‌است. بخش ديگر هم در حال برنامه‌ريزي بوده و منتظر دريافت بودجه‌هاي لازم هستيم.»
علاوه‌بر اين مسوولان ميراث فرهنگي استان كهگيلويه‌وبويراحمد، بخشي از اعتبار دوميليارد توماني سفر اول هيات دولت براي حفاظت از بافت تاريخي بلادشاپور در شهر دهدشت را.....

ادامه مطلب را بخوانید

قاسم خشت زر بازدید : 182 سه شنبه 9 اسفند 1390 زمان : 14:29 نظرات ()

احداث موزه مردم‌شناسی در بافت قدیمی دهدشتعلیرضا ایزدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یاسوج از احداث موزه مردم‌شناسی شهر دهدشت در مجاورت کاروان‌سرای تاریخی این شهر خبر داد.
مدیرکل میراث ‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با اعلام این خبر افزود: عملیات اجرایی ساخت این موزه به احتمال زیاد از ابتدای سال آینده آغاز خواهد شد.
ایزدی گفت: تا پایان سال جاری مرمت کاروان‌سرای بافت تاریخی شهر دهدشت به پایان خواهد رسید و پس از آن عملیات اجرایی ساخت موزه مردم‌شناسی این شهر آغاز می‌شود.
وی در خصوص مرمت بافت تاریخی شهر دهدشت یادآور شد: احداث بازارچه صنایع دستی، سفره خانه سنتی و موزه مردم‌شناسی از مهم‌ترین اقداماتی است که بعد از به پایان رسیدن عملیات مرمت بافت تاریخی شهر دهدشت انجام می‌شود.
وی با اشاره به مساحت موزه مردم‌شناسی خاطرنشان کرد: 120 متر مربع فضای مفید برای احداث این موزه در نظر گرفته شده است.

قاسم خشت زر بازدید : 161 سه شنبه 27 دي 1390 زمان : 14:51 نظرات ()

مهجوریت بازار تاریخی جنوب

تمدن كهن ایران زمین وارث معماری خاصی است كه هر بخشی از آن پیشینه ی مدنیت و هنرمعماری این سرزمین را می رساند، ازاین روبافت قدیم شهر دهدشت بازگو كننده بخشی از این هنر كهن است.

به گزارش خبرنگار ایرنا،اگر چه روزگار زیادی از این شهر تاریخی كه روزی مركزتجاری جنوب كشور بوده است می گذرد،اما هنوز آثار برجای مانده از بناهای این شهر با داشتن بازاری به طول یك كیلومتر بیانگر رونق و عظمت این شهر درآن روزگاربوده است.

مجموعه تاریخی بافت قدیم شهر دهدشت اگر چه با ایجاد شهر جدید بخشی از آثار آن تخریب شد اما همچنان به عنوان یكی از آثار تاریخی مهجور مانده نیازمند سرمایه گذاری و نوسازی بیش از پیش است.

براساس بررسی های انجام گرفته این بافت دارای قدمت اسلامی بوده و اوج شهرت آن در دوره صفویه است و در دوره های بعدی و با توجه به اینكه یكی از شهرهای مهم تجاری، مذهبی جنوب كشور بوده از رونق خوبی برخوردار بود كه در اواخر قاجار خالی از سكنه و متروكه شده است.

برای خواندن متن کامل ادامه مطلب را کلیک کنید...

 

قاسم خشت زر بازدید : 370 شنبه 5 آذر 1390 زمان : 20:11 نظرات ()

جاده باغچه - سادات؛ پروژه راکدی که نیازمند تخصیص اعتبار است

جاده باغچه - سادات؛ پروژه راکدی که نیازمند تخصیص اعتبار است
خبرگزاری مهر: هم اکنون پروژه احداث جاده باغچه - سادات در استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل کمبود اعتبار نیمه فعال است و باید در این خصوص اعتبارات پروژه اختصاص یابد.
برای خواندن متن کامل خبر روی ادامه مطلب کلیک کنید

 

قاسم خشت زر بازدید : 194 چهارشنبه 12 مرداد 1390 زمان : 23:33 نظرات ()
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
شهر من دهدشت( نگین سبز جنوب) یکی از شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد می‌باشد. این شهر در قسمت گرمسیری استان واقع شده‌است
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 73
 • کل نظرات : 104
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 31
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 0
 • بازدید امروز : 31
 • باردید دیروز : 1
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 31
 • بازدید ماه : 55
 • بازدید سال : 728
 • بازدید کلی : 87,762